fbpx

HomeBlogAppstar E-commerceJakie kompetencje powinien posiadać e-commerce manager?

Jakie kompetencje powinien posiadać e-commerce manager?

Jakie kompetencje powinien posiadać e-commerce manager?

Spis treści

🕐 Czas czytania: ok. 10 min.

Jeśli zamierzasz zatrudnić do swojego zespołu e-commerce managera lub chcesz uzupełnić własne kompetencje w tym zakresie, pewnie zastanawiasz się na co zwrócić uwagę i co przyda się w codziennej pracy. Ten artykuł skupia się na kluczowych kompetencjach, które powinna posiadać osoba właśnie na tym stanowisku.

Przeczytaj lub obejrzyj wideo:

Czym zajmuje się e-commerce manager?

E-commerce manager to osoba odpowiedzialna za rozwijanie sklepu internetowego i wykorzystanie technologii oraz procesów w celu osiągnięcia sukcesu biznesowego. Jego obowiązki skupiają się m.in na planowaniu i kontroli sprzedaży online. Rola e-commerce managera w biznesie online’owym jest niezwykle ważna, zwłaszcza przy tak dynamicznych zmianach w branży e-commerce i nie tylko. Ale jakie kompetencje są niezbędne dla tej roli?

E-commerce manager – co musi umieć?

Można powiedzieć, że wszystko. E-commerce manager ma tak szeroki zakres obowiązków, że powinien mieć także bardzo szeroki zakres kompetencji. Musi posiadać zarówno wiedzę techniczną, dlatego, że na co dzień pracuje na różnego rodzaju systemach, jak i wiedzę marketingową, dlatego, że prowadzi działania sprzedażowe. Jeśli chcesz zostać e-commerce managerem musisz posiadać wiedzę z zakresu obsługi klienta i posiadać umiejętności miękkie, jeżeli będziesz zarządzać jakimś większym zespołem.

Umiejętności techniczne

Zarządzanie stroną internetową to jedno z podstawowych obowiązków e-commerce managera. Monitorowanie i optymalizacja strony, poprawa funkcjonalności i użytkowości, dbanie o atrakcyjność wizualną i przyjazność dla użytkowników. Do tego, zdecydowanie konieczna jest znajomość platformy, na której działa sklep.

To pierwszy punkt, który należy wymienić na tej ścieżce kompetencyjnej. Najlepiej rekrutować osoby, które miały doświadczenie i znają tą platformę sprzedażową, na której pracujemy, np. Shopify, Magento, WooCommerce, PrestaShop.

Często natomiast jest też tak, że ta platforma sprzedażowa w pewnym momencie się zmienia, bo na przykład dochodzimy do wniosku, że ta zmiana jest potrzebna do tego, żeby nasz biznes się rozwijał. Wtedy zaczynamy wszystko od początku, dlatego nie zawsze warto się silnie przywiązywać do jednego narzędzia. Tak samo w przypadku narzędzi do marketing automation, do SEO czy tych, które wykorzystujemy do analityki lub do zarządzania treścią. Jeżeli sprawnie poruszamy się na przykład po menadżerze reklam na Facebooku (dzisiaj na Meta), to jest nam na pewno dużo łatwiej prowadzić także nasz zespół i wyciągać wnioski, nawet te podstawowe. Chociażby sprawdzić, jakie są wyniki kampanii i potrafić je od siebie odróżnić, zestawić ze sobą i wyciągnąć nawet proste wnioski. Wtedy na pewno jest nam dużo łatwiej poruszać się w tym świecie i zarządzać sklepem internetowym. 

Wiedza techniczna jest nieodzowna, zwłaszcza gdy sklep się rozwija.

Marketing cyfrowy

Obowiązki e-commerce managera obejmują także umiejętności związane z marketingiem cyfrowym. Z czym to się wiąże? Chociażby z tworzeniem i publikowaniem postów na mediach społecznościowych, grafik na stronę internetową, ale też umieszczaniem ich na stronie sklepu. Powinien znać kwestie takie jak pozycjonowanie, czyli optymalizowanie treści na stronie po to, aby była ona widoczna wysoko w wynikach wyszukiwania. Kolejna kwestia to e-mail marketing. Choć e-commerce manager często w swoim zespole ma osobę odpowiedzialną za ten obszar i nie musi być w nim specjalistą, to warto aby znał mechanizm tego zjawiska i potrafił pokierować pracą innych.

Znajomość wszystkich mechanizmów w marketingu jest bardzo ważna. Musisz wiedzieć, co kieruje ludźmi, którzy dokonują zakupu w naszym sklepie, znać naszą grupę docelową i zaplanować na tej podstawie strukturę oferty produktowej oraz content marketing. Te wszystkie rzeczy pomagają w kierowaniu ruchu na stronę, który następnie zamienia się w konwersję, a to jest głównym celem dla osoby, która zarządza sklepem internetowym.

Takie kompetencje przydadzą się również zlecając takie zadania innym. Wówczas mamy możliwość i odpowiednie umiejętności do tego, aby na bieżąco monitorować zmiany i weryfikować, czy zespół działa poprawnie.

Zarządzanie projektami

Zarządzanie projektami to jeden obowiązków e-commerce managera. Kierowanie sklepem internetowym to prowadzenie mikro-biznesu, nawet jeśli pracuje się samodzielnie. Trzeba mieć umiejętność koordynacji różnych działań, aby wdrożyć nowe produkty, zorganizować kampanie marketingowe czy obsłużyć klienta w sposób profesjonalny i skuteczny. Umieszczając nowy produkt naszym sklepie internetowym musimy zadbać o to, żeby miał on cenę, tytuł, opis, żeby pojawił się na sklepie w określonym terminie, żeby było przygotowane dla niego zdjęcia. Dodatkowo, jeśli jest to premiera produktu, należy zadbać o to, żeby były zaplanowane pod to odpowiednie działania marketingowe.

Zdolności organizacyjne to podstawa przy pracy każdego managera, w tym działającego w e-commerce, ponieważ wszystkie te działania tworzą złożony proces. Dlatego właśnie e-commerce manager powinien potrafić rozpisać sobie w głowie czy najlepiej w systemie do zadań, wszystkie rzeczy, które są potrzebne do tego, żeby doprowadzić projekt z punktu A do punktu B. 

Analiza danych

Kolejną umiejętność, którą warto mieć, to umiejętność analizowania danych. E-commerce to jedna wielka fabryka danych. Cały czas spływają do nas informacje dotyczące zamówień, wejść na stronę czy wyników naszych kampanii marketingowych. Kontrola działań prowadzonych w ramach marketingu czy pozycjonowania to absolutna podstawa dalszych działań e-commerce managera. Ważne jest, aby wykonywać ją na bieżąco i dostosowywać strategię do wyciągniętych wniosków.

Kontrola działań konkurencji, identyfikacja grupy docelowej i jej zrozumienie, poszukiwanie nowych rynków i wprowadzanie na tej podstawie zmian w ofercie produktowej to również zadania e-commerce managera. Jak widać, obszar do analizy jest naprawdę spory.

Połączenie tych wszystkich elementów, zestawienie i wyciągnięcie odpowiednich wniosków to niezwykle trudne zadanie. Jest to pole, na którym jest spory deficyt. Jest to całkowicie zrozumiałe, dlatego, że praca codzienna, operacyjna, związana z logistyką, dostarczaniem produktu i tego, żeby sklep internetowy generował dochód, zabiera sporo czasu. Nie wystarcza go wtedy na to, aby mieć możliwość przeanalizowania tego, co w naszym sklepie internetowym się dzieje, na podstawie zebrania wszystkich danych. Jest to obszar, który jest w stanie generować bardzo duże korzyści, dlatego że operując na danych, jesteśmy w stanie po prostu podejmować dużo lepsze decyzje.

Kompetencje miękkie – budowanie relacji

Jeżeli ktokolwiek zatrudnia lub planuje zatrudnić kogoś do sklepu internetowego, to podstawową rzeczą, jaką powinien sprawdzić, jest właśnie umiejętność obsługi klienta i komunikacji. Zarówno umiejętność obsługi klienta samodzielnie, jak i zarządzanie innymi osobami w tym obszarze, jest niezwykle ważne dla utrzymania pozytywnego wizerunku sklepu internetowego.

Jest to aspekt, na który musimy zwrócić uwagę już podczas procesu rekrutacji. Już tutaj musimy sprawdzić, czy osoba posiadająca wszystkie wymagane kompetencje twarde (zawodowe, techniczne) posiada np. umiejętność pracy zespołowej, czy potrafi także rozmawiać z klientami.

Bez umiejętności komunikowania się, czy to z zespołem, czy z podwykonawcami, z klientami, bez umiejętności dzielenia się wiedzą, tolerancji, odporności na stres – bez tych wszystkich rzeczy ciężko będzie odnaleźć się w świecie e-commerce, gdzie napływ i różnorodność klientów są duże. W sytuacjach, kiedy coś na naszej stronie się wysypie, coś pójdzie nie tak i nagle zaczynają się do nas zgłaszać klienci, którzy nie są zadowoleni z naszej usługi, wówczas bez takich cech ciężko będzie zażegnać taki kryzys. 

Podsumowując, dobry e-commerce manager powinien posiadać szeroki zakres kompetencji, obejmujący umiejętności techniczne, marketingowe, zarządzania projektami, analizowania danych i obsługi klienta. Dobrze rozwinięte umiejętności miękkie, takie jak komunikacja, współpraca i zdolności przywódcze, są również niezbędne w tej roli.

Jeżeli chcesz osiągnąć sukces jako e-commerce manager lub zatrudnić taką osobę do swojego zespołu, warto zwrócić uwagę na te kompetencje i rozwijać je w odpowiednim kierunku.

Potrzebujesz wsparcia przy rekrutacji odpowiedniej osoby na stanowisko e-commerce managera? 

Skontaktuj się z nami!

Przeprowadziliśmy wiele procesów rekrutacyjnych w eCommerce i możemy Ci w tym pomóc.

Spodobał Ci się ten artykuł ? Udostępnij go :)
Moje polecajki