fbpx

HomeBlogAppstar E-commerceJak wybrać odpowiednią platformę sprzedażową dla sklepu internetowego?

Jak wybrać odpowiednią platformę sprzedażową dla sklepu internetowego?

Jak wybrać odpowiednią platformę sprzedażową dla sklepu internetowego?

Spis treści

Jeśli planujesz założyć sklep internetowy lub dopiero dziś rozpoczynasz swoją przygodę z e-commerce, z pewnością napotkałeś mnóstwo artykułów poruszających temat wyboru platformy sprzedażowej. Dziesiątki, a może nawet setki przeczytanych artykułów nie pomogły Ci podjąć decyzji? Nie martw się, nie jesteś w tym osamotniony. To najczęściej pojawiający się temat w konsultacjach, które przeprowadzamy z naszymi klientami.

Przeczytaj artykuł lub obejrzyj wideo:

Czas czytania: 🕐 7 min

Jeśli masz pewną orientację w branży e-commerce i słyszałeś o platformach takich jak Shopper, Shopify, PrestaShop, WooCommerce czy Magento, to ten artykuł jest dla Ciebie. Nasz cel to uporządkować tę wiedzę i ułatwić Ci wybór platformy, która najlepiej pasuje do Twojego biznesu. Przedstawione informacje są uniwersalne dla każdego, kto planuje stworzyć sklep internetowy, bez względu na to, czy tworzysz nowy sklep, czy też posiadasz już sklep stacjonarny lub prowadzisz sprzedaż internetową, na przykład w social mediach.

Kryteria wyboru platformy e-commerce

Podstawowe kryteria wyboru platformy sprzedażowej to obecna sytuacja biznesowa i Twój biznesplan. Wybierając platformę, musisz wziąć pod uwagę, jak chcesz wyróżnić się na rynku, jakie wartości oferujesz, do jakiego rodzaju klientów i na jakie rynki chcesz trafić. Twój biznesplan jest kluczowy, gdyż finalnie wpływa na budżet, jaki jesteś w stanie przeznaczyć na stworzenie swojego sklepu internetowego. Kwoty, jakie trzeba przeznaczyć na sklep internetowy są różne, od 25 zł aż po nawet 1 000 000 zł. Różnica wynika z technologii, którą się wybiera w zależności od tego, jak bardzo ona jest skomplikowana i jak drogie są umiejętności, które są potrzebne do wykonania danej strony internetowej.

Jeśli nie posiadasz jeszcze biznesplanu, nie powinieneś jeszcze dokonywać wyboru platformy.

Tylko wstępne określenie swojej sytuacji biznesowej i biznesplanu pozwoli Ci wybrać odpowiednią platformę sprzedażową. Pierwszym krokiem jest zrozumienie, w jaki sposób chcesz rozwijać swój biznes i na tej podstawie zdecydować o najlepszej opcji dla Twojego sklepu internetowego.

Rodzaje platform sprzedażowych

Platformy w modelu abonamentowym

Sprzedawcy internetowi korzystają z przeróżnych kanałów, które pozwalają im czerpać korzyści z zakupów online. W dzisiejszych czasach na rynku e-commerce dostępne są dwie główne kategorie platform sprzedażowych: sprzedawane w modelu abonamentowym i oparte na otwartym oprogramowaniu (open source). Platformy abonamentowe, takie jak Shoper czy Shopify, działają na zasadzie subskrypcji, gdzie za określoną opłatą miesięczną lub roczną otrzymujesz narzędzie, platformę SaaS (Software as a Service), dzięki której możesz stworzyć i uruchomić swój w pełni działający sklep internetowy. Istnieje szeroki zakres cenowy wśród tych platform, a różnice wynikają głównie z ich funkcjonalności i popularności.

Jakie zalety ma to rozwiązanie?

Główną zaletą są niskie koszty, które różnią się w zależności od dostawcy oraz dostarczanych funkcji. Najniższa kwota to nawet 25 zł za miesiąc subskrypcji.

Kiedy takie rozwiązanie będzie odpowiednie dla Ciebie? Gdy chcesz skupić się na samej obsłudze Twojego biznesu, a nie na aspektach technicznych takich jak utrzymanie czy aktualizacja systemu. Rozważ tą opcję, jeśli zależy Ci na szybkim rozpoczęciu sprzedaży w sieci i łatwości we wdrożeniu. Dodatkową zaletą tej opcji jest brak konieczności zatrudniania dewelopera.

Minusy?

Przede wszystkim to, że sklep nie należy do Ciebie. Otrzymujesz pełen dostęp, jednak wszystkie zmiany, jakie chcesz wprowadzić muszą znaleźć się w obrębie możliwości technologicznych, które dostarcza wybrana przez Ciebie platforma e-commerce.

Być może nie jesteś pewien tego, czy Twój biznes wypali, robisz pewnego rodzaju sprawdzenie rynku, rozwijasz biznes po godzinach, nie masz dużego budżetu i nie stać Cię na to, żeby zaryzykować kilka- kilkanaście tysięcy w ten biznes licząc się z tym, że on może nie wypalić. Wtedy taka platforma abonamentowa sprzedawana właśnie w miesięcznej subskrypcji będzie dla Ciebie na pewno dużo lepsza, będzie stanowiła mniejsze obciążenie na początku, a dostarczy Ci tych funkcjonalności, których oczekuje klient, i które są podstawowymi w każdym sklepie internetowym.

Platformy open source

Drugą kategorią są platformy takie jak WooCommerce, PrestaShop czy Magento, które są oparte na otwartym oprogramowaniu. Jeśli posiadasz odpowiednie umiejętności, możesz tę kategorię sklepów zbudować za darmo. Open source’owe platformy dają większą elastyczność i oferują dużą liczbę rozszerzeń, wtyczek i modułów, które można zaimplementować w sklepie.

Jeśli potrzebujesz spersonalizowanych rozwiązań, unikatowych dla Twojego biznesu, lepiej jest skorzystać z platform opartych na otwartym oprogramowaniu. Przed podjęciem decyzji warto zadbać funkcjonalności, które są potrzebne Tobie oraz Twoim klientom w sklepie. Zwróć szczególną uwagę na to rozwiązanie, jeśli Twoje wymagania są unikalne, planujesz sprzedaż produktów spersonalizowanych lub chcesz wprowadzić możliwość zaawansowanego konfigurowania zestawów czy produktów do swojej oferty. Wtedy warto zdecydować się na platformy, które zapewnią większą elastyczność i możliwość rozbudowy sklepu w przyszłości. Pamiętaj, że prowadzenie sklepu internetowego powinno być aktywne i nakierowane na ciągłe optymalizacje, aby sprostać wymaganiom, jakie narzuca nam rynek.

Jeżeli Twój biznesplan zakłada, że utrzymasz swój e-commerce przynajmniej przez rok czy dwa, to raczej powinieneś skłaniać się właśnie w kierunku opartych o rozwiązania open source’owe, dlatego że mimo wszystko koszty, które poniesiesz w przypadku platformy abonamentowej, dorównają kosztom wytworzenia takiego sklepu opartego o WooCommerce czy PrestaShop. Natomiast po tych dwóch latach, jeżeli Twój biznes się rozwinie, to na pewno dużo łatwiej będzie Ci kontynuować swoją przygodę e-commerce właśnie na takiej platformie, która ma większą elastyczność, daje Ci możliwość dokonywania zmian.

Minusy?

Są to platformy, które są zainstalowane w naszej infrastrukturze, na naszych serwerach. Mamy tutaj pewną odpowiedzialność za system i za dane, więc musimy o niego dbać. Bardzo duża dynamika tego środowiska powoduje to, że tych aktualizacji wychodzi tam bardzo dużo. Jeżeli nie będziemy na bieżąco aktualizować tych dodatków, modułów, motywów, to niestety nasz system może stać się podatny na ataki, możemy stracić kontrolę nad naszym sklepem lub sam system może stać się niestabilny. Tutaj zagrożeń jest wiele. Przykładowo, jeśli nie będziemy na bieżąco aktualizować wtyczek, różne funkcjonalności, jak np. obsługa faktur mogą przestać działać poprawnie.

Platformy tego typu wymagają nadzoru i utrzymania. Pomimo, iż koszty tego rozwiązania niekoniecznie muszą być wysokie, trzeba wynająć dewelopera lub kogoś, kto będzie nam to obsługiwał, czyli płacimy obsługę.

Podsumowując, wybierając platformę sprzedażową dla swojego sklepu internetowego, musisz wziąć pod uwagę obecną sytuację biznesową, biznesplan oraz funkcjonalności, które są niezbędne dla Twojego sklepu. Rozważ zarówno platformy abonamentowe, jak i te, które są oparte na otwartym oprogramowaniu. Ostateczny wybór zależy od Twoich preferencji, umiejętności, budżetu i perspektyw rozwoju biznesowego.

Wybór odpowiedniej platformy sprzedażowej nie jest prosty ani oczywisty. Jeżeli założenie sklepu internetowego jeszcze przed Tobą i stoisz przed takim wyborem dla Twojego biznesu, przeanalizuj wszystkie możliwe opcje. Pamiętaj jednak, że najważniejszy jest Twój biznesplan! 

Potrzebujesz pomocy w dobraniu odpowiedniej platformy dla Twojego sklepu?

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji i opowiedz nam o swoim planie na biznes online!

Spodobał Ci się ten artykuł ? Udostępnij go :)
Moje polecajki