fbpx

HomeBlogAppstar ConsultingŚwiąteczne (i noworoczne) spotkania firmowe jak wykorzystać ten czas do wzrostu Twojej firmy?

Świąteczne (i noworoczne) spotkania firmowe jak wykorzystać ten czas do wzrostu Twojej firmy?

Świąteczne (i noworoczne) spotkania firmowe jak wykorzystać ten czas do wzrostu Twojej firmy?

Spis treści

Czas czytania: ok. 7 min 🕐

Świąteczny czas w firmach e-commerce niekoniecznie oznacza wytchnienie od pracy. To okres intensywny, lecz oferujący możliwości do wprowadzania zmian i integracji zespołu. Mimo licznych obowiązków przedsiębiorcy i managerowie powinni znaleźć chwilę na refleksję nad wartością spotkań firmowych w tym wyjątkowym okresie. Świetnym sposobem jest zorganizowanie wigilii firmowej czy spotkania noworocznego. Jak taką okazję wykorzystać do poznania swojego zespołu i poprawy funkcjonowania firmy?

Przeczytaj artykuł lub obejrzyj wideo ⬇️

Organizacja wigilii firmowej to zazwyczaj spory koszt, który pracodawca musi ponieść, aby zorganizować atrakcyjne przyjęcie. Czy warto poświęcić czas i pieniądze na ten cel? Jak najbardziej, ponieważ takie wydarzenie może przynieść naprawdę wiele wniosków i korzyści dla Twojej organizacji.

Wigilia firmowa zwykle organizowana jest z myślą o podsumowaniu minionych działań i zintegrowaniu zespołu. Często stanowią one okazję do świętowania, lecz ich prawdziwe znaczenie dla biznesu bywa niedoceniane. Są one idealnym momentem do podzielenia się przemyśleniami i doświadczeniami w luźniejszej atmosferze, w której pracownicy są bardziej skłonni do rozmowy i dzielenia się pomysłami. To może przyczynić się do identyfikacji problemów, którym na co dzień nie poświęca się wystarczająco uwagi.

Moje doświadczenia i obserwacje ze spotkań wigilijnych

Imprezy w okresie świątecznym to doskonały czas do integracji zespołu. Najczęstszą formą tego typu imprezy jest spotkanie w restauracji i często bywa okazją do dostrzeżenia, jak zróżnicowane może być środowisko wewnętrzne w firmach – mówimy tu o kulturze organizacyjnej, która ma zasadnicze znaczenie dla rozwoju każdego przedsiębiorstwa. Przebywając niegdyś w hotelu podczas sezonu świątecznego, miałem szansę być świadkiem licznych firmowych spotkań, co pozwoliło mi na wyciagnięcie ciekawych wniosków…

Co udało mi się dostrzec, to wielka różnorodność zachowań i sposobów interakcji między współpracownikami. Niektóre zespoły święciły sukcesy w pracy, ale ich interakcje poza nią były chłodne i nieprzyjazne. Inne grupy łączyły dobre relacje, zażyłość i wspólne pasje, co widać było w komunikacji wykraczającej poza sprawy zawodowe. Świadczy to o sile kultury organizacyjnej i wpływie, jaki ma ona na pracę zespołową i atmosferę w miejscu pracy.

Ważnym aspektem jest też zachowanie kierownictwa, które może pozytywnie wpływać na zespół lub, jak zaobserwowałem, pozostawiać pracowników samym sobie w trudnych chwilach. W jednym ze spotkań, pracownica, wyrażając niepopularne wśród reszty uczestników zdanie, stała się obiektem grupowej krytyki do tego stopnia, że prawie uroniła łzę. To, co wydarzyło się później, było dla mnie jeszcze bardziej zastanawiające, dlatego że właściciel tej firmy czy tego działu, w ogóle nie reagował, pozwolił, żeby pracownicy dokończyli między sobą tą dyskusję i przeszli do rzeczy ważnych, czyli do śledzika i pierogów…

Natomiast dopiero kiedy impreza się zakończyła, właściciel, czyli osoba „najważniejsza” przy tym stole, podszedł do pracownicy, która podnosiła głos odmienny od wszystkich i powiedział jej, że właściwie to miała rację, ale nie mógł tego przyznać przy reszcie pracowników, ponieważ źle by to wyglądało. I w tym momencie opadły mi ręce. Szef pozwolił na „zjedzenie” pracownicy tylko ze względu na swoje ego. Nie obronił tej kobiety, nie stanął po jej stronie, nie przyznał jej racji przed zespołem i najprawdopodobniej w perspektywie czasu stracił świetnego, zaufanego, oddanego i kreatywnego pracownika. To dobitnie pokazuje, jak ważne jest publiczne okazywanie wsparcia i uznania, które może zaważyć na przyszłej efektywności i zaangażowaniu pracowników.

Atmosfera podczas spotkań

Wigilie firmowe i spotkania noworoczne mogą stanowić cenne źródło informacji, inspiracji oraz pomysłów na usprawnienia w firmie. Jako osoba, która regularnie uczestniczy w takich zgromadzeniach zarówno w roli właściciela, jak i zewnętrznego konsultanta w firmach, w których prowadzę warsztaty, zawsze dążę do maksymalnego wykorzystania luźniejszej atmosfery, by zachęcić innych do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami na temat pracy.

Podczas takiego spotkania warto zadbać o atmosferę. Podczas mniej formalnego spotkania ludzie z różnych działów organizacji mogli się spotkać poza miejscem pracy i spędzić czas razem w luźniejszej atmosferze. Praktyczne doświadczenie pokazuje, że są wtedy bardziej skłonni do wymiany myśli i uwag, które na co dzień mogliby zatrzymać dla siebie. To doskonała okazja, aby odkryć, gdzie w komunikacji wewnętrznej lub procesach operacyjnych występują problemy i jak można je skutecznie rozwiązać. Ostatnio podczas takiej wigilii u klienta wyszedłem z całą listą rzeczy, które można by w tej firmie poprawić, które na pewno polepszyłyby jej wyniki finansowe, czy też przepływ informacji, czy chociażby właśnie atmosferę w tej firmie. Uważam, że to jest moment, kiedy nie należy się zamykać. To znaczy, najgorsze, co można zrobić, to usiąść przy stoliku z osobami, z którymi otaczamy się na co dzień w trakcie pracy i spędzić czas tylko i wyłącznie z nimi.

Oczywiście nie należy takiego spotkania zamieniać w wielkie rozmowy ewaluacyjne. Natomiast jest to moment, kiedy te relacje zaczynają się rozluźniać. Wykorzystaj ten czas do poznania swoich pracowników i uchwycenia problemów, z którymi borykają się w pracy. Moim zdaniem to jest super moment do tego, żeby wyciągać wnioski z tego, co pracownicy mówią między sobą. Zaczynają mówić o tym, że ktoś komuś przesyła za dużo maili, za często dzwoni czy nie przekazuje jakiś ważnych komunikatów… Czasami wystarczy zrobić jedną małą zmianę w procesie, która na przestrzeni całego przyszłego roku wygeneruje ogromne oszczędności.

Muszę przyznać, że podczas naszej wigilii firmowej sam odkryłem takie jedno miejsce w procesie, w którym mieliśmy dziurę, o czym nie miałem pojęcia. Wyłapałem to właśnie dzięki temu, że słuchałem tego, co mówią inni. Usłyszałem gdzieś między słowami, że w pewnym miejscu jest problem komunikacyjny. Właściwie udało się go rozwiązać na drugi dzień i od tamtego momentu on nie występuje.

Zaobserwowane przeze mnie sytuacje są dowodem na to, że firmowe spotkania w okresie świątecznym i nie tylko, mogą być cennym źródłem informacji na temat prawdziwego stanu relacji międzyludzkich w firmie. Wigilia firmowa stanowi doskonałą okazję do stworzenia atmosfery współpracy, wzmacniania więzi między pracownikami oraz podziękowania za ich zaangażowanie i wkład w rozwój firmy. Wnioski, które możemy wyciągnąć podczas takiego po takim spotkaniu są równie cenne. Dlatego też, warto uważnie słuchać i obserwować podczas takich zgromadzeń, ponieważ mogą one dostarczyć wskazówek, jak ulepszać firmę, jej atmosferę i zarządzanie.

Jeśli świąteczne spotkanie firmowe (lub noworoczne) masz już za sobą, to traktuj to doświadczenie jako źródło wiedzy na przyszłość. Jeżeli natomiast czeka Cię jeszcze to wydarzenie, to dobrze jest je potraktować jako okazję do zbudowania lepszej komunikacji w zespole i do przemyślenia tego, co można ulepszyć w nadchodzącym roku. Organizując wigilię firmową, pamiętaj o tym, że takie spotkania nie są tylko formą rozrywki, ale mogą mieć kluczowe znaczenie dla rozwoju Twojej firmy i utrzymywania pozytywnej kultury organizacyjnej.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji

Podczas krótkiej rozmowy będziesz mógł przedstawić swoje problemy i wątpliwości, a doświadczony konsultant postara się udzielić Ci odpowiedzi.

Spodobał Ci się ten artykuł ? Udostępnij go :)
Moje polecajki