fbpx

HomeBlogAppstar E-commerceOptymalizacja procesu wysyłki w e-commerce: Jak sprawić, by Twoje zamówienia wyszły szybciej i sprawniej?

Optymalizacja procesu wysyłki w e-commerce: Jak sprawić, by Twoje zamówienia wyszły szybciej i sprawniej?

Optymalizacja procesu wysyłki w e-commerce: Jak sprawić, by Twoje zamówienia wyszły szybciej i sprawniej?

Spis treści

Rozwijanie sklepu internetowego to nie tylko sprzedaż, ale też wydajna logistyka. Dlatego właśnie, w tym artykule znajdziesz niezbędne integracje, narzędzia i inne wskazówki, które pomogą Ci zoptymalizować cały proces wysyłki zamówień. Pamiętaj, że szybkie wysyłanie paczek to nie tylko większa satysfakcja klientów, ale również mniejsze koszty. W tym artykule przejdziemy przez to, jak przebiega proces realizacji zamówienia w sklepie internetowym i na jakie szczególnie ważne aspekty na danym etapie należy zwrócić uwagę.

Przeczytaj artykuł lub obejrzyj wideo 🎬

Czas czytania: ok. 10 min. 🕐

Zacznijmy od technologii

Kluczowym elementem dla usprawnienia wysyłki jest zastosowanie nowoczesnych technologii. Systemy do zarządzania zamówieniami, czyli Order Management System (OMS), mogą zdecydowanie przyspieszyć i uprościć proces wysyłania paczek. Właściwie wybrane oprogramowanie wymaga minimalnej liczby kliknięć, aby wygenerować gotowe listy przewozowe. Zadaniem tych narzędzi jest również pomoc w kompletacji zamówień i uniknięcie błędów. Dobre OMS często integruje się z innymi systemami, takimi jak fakturowanie czy wysyłka e-maili, zapewniając automatyczne powiadamianie klientów o statusie ich zamówień. Skupmy się na tym, jakie funkcjonalności powinno mieć oprogramowanie, które służy do wysyłania paczek, żeby to wysyłanie było jak najprzyjemniejsze. 

1. Integracja z przewoźnikami: Jeżeli szukamy takiego oprogramowania, to powinniśmy skupić się na tym, które posiada integrację z kurierem, z którego usług korzystamy. Gwarantuje to płynną współpracę z firmami kurierskimi oraz umożliwia śledzenie paczek w czasie rzeczywistym i informowanie o tym naszego klienta.

2. Zintegrowane rozwiązania do druku etykiet: Inwestycja w drukarkę do etykiet i integracja z systemem OMS umożliwia jednym kliknięciem wydruk listu przewozowego. Jeżeli wysyłamy paczki na większą skalę, warto zainwestować w takie rozwiązanie. Eliminuje to niepotrzebne etapy pracy, takie jak manualne pobieranie i otwieranie dokumentów, co w skali miesiąca zaoszczędza sporo czasu i zwiększa wydajność pakowania.

Pamiętaj, że dobrze zorganizowany i technologicznie zaawansowany magazyn to jeden z filarów sukcesu w branży e-commerce. Przy wyborze systemu OMS warto zwrócić uwagę nie tylko na podstawową funkcjonalność, ale także na możliwość integracji z używanymi przez Ciebie narzędziami i urządzeniami, aby każda wysyłka przynosiła Twojej firmie wartość dodaną i przyczyniała się do budowania pozytywnego wizerunku w oczach klientów.

Sprzęt do wysyłki towarów

Rozróżnienie między pakowaniem a wysyłką jest istotne, mimo że często używa się tych terminów zamiennie. Pakowanie wymaga skrupulatności przy kompletowaniu produktów, zwłaszcza w sytuacji, gdy zamówienia zawierają wiele różnorodnych przedmiotów. Ułatwieniem w tej kwestii są wspomniane systemy OMS z dedykowaną funkcjonalnością pakowania, które pozwolą sprawniej przygotować zamówienie do wysłania.

Skaner kodów kreskowych

Integracja z systemami skanowania kodów kreskowych to kolejny krok w zwiększaniu efektywności. Skaner bardzo mocno ułatwia nam cały proces związany z logistyką. Takie narzędzie pozwala na automatyzację wielu działań bez konieczności angażowania klawiatury czy myszki, co znacząco przyspiesza obsługę zamówień. Od generowania listów poprzez kompletowanie zamówień i jego zamknięcie, a także wykonywanie dodatkowych akcji. Wszystko lub prawie wszystko może zrobić za pomocą skanera kodów kreskowych.

Drukarka do etykiet – jakie to ma znaczenie?

Na rynku znajdziemy zarówno tanie, jak i bardzo drogie skanery kodów kreskowych oraz drukarki. Ale czy droższe zawsze oznacza lepsze? W przypadku skanerów, wyższa cena często przekłada się na szybkość działania i precyzję. Bardziej zaawansowane skanery mogą czytać kody z ekranów czy zeskanować małe kody bez problemu.

Tymczasem w przypadku drukarek etykiet mamy do czynienia z technologią termiczną i termotransferową. Czym różnią się obie opcje? Pierwsza zapewnia druk tylko w czerni, podczas gdy drukarki termotransferowe oferują kolorowy, bardziej trwały wydruk. W przypadku drukarek oczywiście trzeba pamiętać też o tym, żeby był dobry dostęp do serwisu, do supportu. Najlepiej, żeby to był support polskojęzyczny, dostępny w takich godzinach, w jakich pracuje nasz sklep.

Omawiając wyposażenie magazynu, nie można pominąć fizycznych narzędzi, które nie łączą się cyfrowo z komputerem, lecz są kluczowe dla zwiększenia efektywności prac magazynowych. Takie proste urządzenia jak dyspenser do taśmy czy producent wypełniaczy mogą znacząco przyspieszyć pakowanie paczek. Nawet tak podstawowe narzędzia, jak ostre noże czy nożyczki, mogą wpłynąć na tempo prac w magazynie, dlatego warto zastanowić się nad drobną inwestycją, która pomoże nam przyspieszyć powtarzalne czynności i przynieść znaczące korzyści. Każda jedna rzecz, którą możemy ułatwić sobie i przyspieszyć, dzięki zastosowaniu choćby najprostszego fizycznego narzędzia. Warto od czasu do czasu odwiedzić magazyn naszego sklepu, zapytać, popatrzeć i wyciągnąć wnioski.

Optymalizacja procesu wysyłki to nie tylko działania cyfrowe, ale również wybór odpowiedniego sprzętu. Zanim zainwestujesz tysiące, przetestuj różne opcje i wybierz to, co najlepiej odpowiada wymaganiom Twojego biznesu. Efektywne pakowanie i wysyłanie zamówień to podstawa dobrze zarządzanego e-commerce, więc warto poświęcić temu aspektowi odpowiednią uwagę.

Opakowanie

Materiały opakowaniowe to kolejna kwestia, która może wpłynąć na zdecydowane skrócenie czasu realizacji zamówienia. Na rynku dostępna jest cała masa świetnie zaprojektowanych opakowań wysyłkowych.

Dostępne są pudełka kartonowe, które mają automatyczne dno, potrafią się dostosowywać do tego, jaka jest jego zawartość. Mają w środku folię, która w momencie, kiedy nasze opakowanie jest zamykane, opina się na tym produkcie i blokuje go. Dzięki temu nie ma możliwości, aby produkt przemieszczał się w środku. Często przesyłane są tablety, telefony, czasami też spotykam książki, które są w ten sposób wysyłane. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie i takich rozwiązań jest całe mnóstwo. Wystarczy po prostu poszukać. Warto już na etapie projektowania produktu zastanowić się nad jego opakowaniem, co w przyszłości może ułatwić logistykę i przyczynić się do redukcji czasu realizacji zamówień.

Materiały eksploatacyjne

Sprawna logistyka to nie tylko technologia i opakowanie. Wybierając materiały eksploatacyjne, takie jak kartony czy taśmy, niezwykle ważna jest ich jakość. Źle dobrana taśma pakowa czy etykiety do drukarek mogą generować problemy – od etykiet odklejających się od opakowania po kartony dochodzące do klienta w złym stanie. Warto inwestować w testowanie nowych opakowań, nawet wysyłając je do siebie, aby osobiście ocenić ich jakość i wygląd po dostarczeniu.

Magazyn e-commerce

Rozmieszczenie towarów na magazynie bezpośrednio wpływa na prędkość wysyłki paczek. Częsty błąd to nieoptymalne umiejscowienie produktów, szczególnie tych bestsellerowych, które często znajdują się zbyt daleko od strefy pakowania. Warto przeprowadzić audyt i zoptymalizować rozmieszczenie towarów tak, aby te najczęściej sprzedawane były w zasięgu ręki pracowników. Dobry layout może przyspieszyć pakowanie i zmniejszyć czas potrzebny na realizację zamówień.

Podsumowanie

Zarządzanie magazynem e-commerce to skomplikowane zadanie, które obfituje w wiele aspektów – od wyboru nowoczesnych technologii, poprzez optymalne rozmieszczenie towarów, aż po jakość używanych materiałów eksploatacyjnych. Ważne, aby pamiętać o powyższych elementach, które mogą wpłynąć na ogólną wydajność i satysfakcję klientów z procesu dostawy.

Chcesz przyspieszyć wysyłkę w Twoim e-commerce? Pomożemy!

Podczas krótkiej rozmowy będziesz mógł przedstawić swoje problemy i wątpliwości, a doświadczony konsultant postara się udzielić Ci odpowiedzi.

Spodobał Ci się ten artykuł ? Udostępnij go :)
Moje polecajki