fbpx

HomeBlogBlogJaki hosting wybrać dla sklepu internetowego?

Jaki hosting wybrać dla sklepu internetowego?

Jaki hosting wybrać dla sklepu internetowego?

Spis treści

Czas czytania: ok. 10 min

Być może zastanawiasz się nad otwarciem własnego sklepu internetowego, chcesz wiedzieć co będzie odpowiednie dla Twojej firmy i jak zapewnić najlepsze doświadczenia Twoim klientom? W poniższym artykule wyjaśniamy od czego należy zacząć. Czym tak naprawdę jest hosting, jakie są jego rodzaje oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze działki na którym zbudujesz swoje internetowe imperium.

Od czego zacząć?

Hosting – jest to właściwie pierwszy krok, który robimy otwierając sklep internetowy. Wykupienie serwera to konieczność. Dzisiaj jego wybór to tak naprawdę przebijanie się przez całą masę informacji marketingowych. Mamy do czynienia z bitwą na wielkość działu marketingu firm hostingowych. Wygra ten, który działa szybciej i sprawniej. Problem pojawia się, jeśli po przebiciu się przez te wszystkie informacje dochodzimy do wniosku, że dalej nie mamy pojęcia z czego skorzystać.

Czym jest hosting?

Hosting to usługa, która umożliwia przechowywanie plików i stron internetowych na serwerach dostarczanych przez specjalistyczne firmy hostingowe. Innymi słowy, hosting to sposób na umieszczenie swojej strony internetowej w Internecie, aby była dostępna dla użytkowników z całego świata. Umożliwia nam udostępnianie i gromadzenie np. stron www czy pocztę e-mail, bez niego nasza strona nie mogłaby znaleźć się w sieci.

Jakie mamy rodzaje hostingów? 

Wybór serwera jest kluczowym elementem tworzenia przestrzeni online. Usługi hostingowe są bardzo zróżnicowane. Dostępnych jest kilka opcji, z których każda ma swoje zalety i wady. Przed podjęciem decyzji o odpowiednim wyborze hostingu należy wziąć pod uwagę budżet, cele i wymagania.

Hosting darmowy

Korzystając z darmowego hostingu jesteśmy w stanie prowadzić jedynie niewielką stronę www. W tym przypadku szybkość strony nie jest raczej satysfakcjonująca, dodatkowo taki zwykły hosting wiąże się z koniecznością umieszczania reklam. Może być to dobra opcja dla początkujących, jednak jeśli planujesz rozwój to warto rozejrzeć się za lepszą ofertą.

Hosting współdzielony

Najprostszy i zarazem najtańszy rodzaj z jakiego możesz skorzystać to hosting współdzielony. Jak sama nazwa wskazuje, polega na umieszczeniu wielu stron internetowych na jednym serwerze, czyli jest to miejsce na serwerze, które współdzielimy z innymi użytkownikami. Jest to jeden z tańszych i prostszych rodzajów hostingów, ale może być wolniejszy i mniej stabilny w porównaniu z innymi. W dużym skrócie, sprowadza się to do tego, że jeżeli na takim hostingu ktoś wygeneruje duży ruch to hostingi współdzielone narażone są na największe ryzyko tego, że usługa nie będzie miała ciągłości dostarczania. Pewnie zastanawiasz się jaki jest koszt hostingu. Taki rodzaj hostingu to granice kilkudziesięciu/ kilkuset złotych za rok, choć zdarzały się przypadki, gdzie koszty sięgały kwoty kilku tysięcy złotych po kilkukrotnym podnoszeniu parametrów serwera, aby wytrzymywał on wzmożony ruch. To droga donikąd. Dlatego w pewnym momencie należy zrobić ostre cięcie i pójść o krok dalej. Jaki to krok? O tym za chwilę…

Hosting współdzielony ma swoje wady – w związku z tym, iż dzielimy pliki i bazy danych z innymi oraz mamy wspólny adres IP, niesie to za sobą większe niebezpieczeństwo. Hosting współdzielony dobrze sprawdza się przy blogach bądź firmowych stronach, tzw. wizytówkach.

Hosting współdzielony ze skalowaniem

 

Inny rodzaj hostingu to hosting współdzielony z tak zwanym skalowaniem. Tutaj de facto nasza strona znajduje się w przestrzeni współdzielonej. Natomiast w momencie wzmożonego ruchu na naszej stronie internetowej nasz serwer zostaje wyskalowany, czyli zwiększają się jego możliwości, parametry i teoretycznie jest on w stanie obsłużyć większy ruch. Oczywiście najczęściej jest tak, że hostingi współdzielone to po prostu fizycznie słabe maszyny. Tam najczęściej nie jest kierowany najwyższy priorytet mocy z racji tego, że klient po drugiej stronie nie jest zbyt wymagający. Jeżeli klient po stronie hostingu współdzielonego czy skalowalnego zaczyna mieć większe wymagania, to najczęściej wtedy jest kierowany w stronę VPSów (prywatny serwer wirtualny).

Hosting VPS

Hosting VPS jest to wirtualny serwer, który jest podzielony na wiele mniejszych wirtualnych serwerów. Każdy z nich działa niezależnie, co daje większą elastyczność i kontrolę nad serwerem. Jest to bardziej zaawansowana opcja, która wymaga większej wiedzy technicznej. W tym przypadku dla każdego z użytkowników przypisana jest odpowiednia ilość pamięci RAM, pojemność na dysku i wydajność procesora. Ile kosztuje hosting VPS? W Polsce, ceny hostingów VPS zwykle zaczynają się od około 50 do 100 złotych miesięcznie za podstawowy pakiet z ograniczoną ilością zasobów. Większe i bardziej zaawansowane pakiety mogą kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych miesięcznie.

Warto zaznaczyć, że w przypadku hostingu VPS cena zwykle zależy od kilku czynników, takich jak ilość pamięci RAM, liczba procesorów, pojemność dysku twardego i przepustowość sieciowa. Dlatego przed wyborem konkretnego hostingu VPS warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i wybrać odpowiedni pakiet, który będzie odpowiadał wymaganiom strony internetowej i zapewni wystarczającą wydajność.

Hosting dedykowany

Taki rodzaj hostingu polega na wynajęciu całego serwera tylko dla jednej strony internetowej.

Tutaj pojawia się rozgraniczenie na serwery dedykowane wirtualne i serwery dedykowane, które faktycznie są fizyczną maszyną przypisaną tylko dla nas. Jest to taki serwer, z którego korzystamy tylko my. Jak się to ma jeśli chodzi o cenę takie rozwiązania?

Ceny zależą od dostawcy usług, konfiguracji serwera i liczby zasobów potrzebnych do obsługi strony internetowej. Ogólnie, hosting dedykowany jest najdroższą opcją hostingową, ale zapewnia największą kontrolę i wydajność. W Polsce, jego ceny zaczynają się od około 400-500 złotych miesięcznie za podstawowy pakiet z ograniczoną ilością zasobów. Większe i bardziej zaawansowane pakiety mogą kosztować od kilku tysięcy do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.

Warto zaznaczyć, że hosting dedykowany jest najlepszy dla dużych stron internetowych i aplikacji, które wymagają dużych zasobów i potrzebują pełnej kontroli nad serwerem. Trzeba pamiętać o tym, że taki rodzaj serwer wymaga stałej opieki administracyjnej.

Hosting stron www w chmurze

Trzeci typ, nie tak popularny jak poprzednie, to tak zwane rozwiązania chmurowe. Chmura to w pewnym sensie połączenie serwera dedykowanego z hostingiem współdzielonym. Jest to serwer współdzielony, skalowalny, jednak skierowany do klienta bardziej wymagającego. Cloud server zezwala na korzystanie z niezliczonej ilości serwerów przy publikacji stron internetowych. Ma dużo lepszą infrastrukturę, często również dużo lepszy, sprawny support, ale też wyższą cenę. Jest to jednak usługa tańsza niż serwer dedykowany, co może być zaskakujące. Rozwiązanie to jest najlepsze ze wszystkich w kwestii stabilności działania sklepu online. Wynika to z faktu, że gdy dopiero otwieramy nasz sklep i go rozwijamy, zwykle nie ma dużego ruchu na stronie. W tej sytuacji sklep jest w stanie utrzymać się nawet na najtańszym serwerze współdzielonym. Strony internetowe w cloud server są hostowane na elastycznej infrastrukturze, która pozwala na automatyczne dostosowanie się do zmieniających się potrzeb i wymagań.

Na co zwrócić uwagę wybierając odpowiedni hosting?

Wybór odpowiedniego serwera dla sklepu internetowego zależy od wielu czynników, takich jak liczba produktów, liczba odwiedzających, rodzaj platformy e-commerce, ilość transakcji, a także oczekiwana wydajność i niezawodność. Jeśli zastanawiasz się na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego hostingu dla Twojej strony, zajrzyj niżej, aby pobrać nasz darmowy poradnik 🙂

Temat, jak widać, jest bardzo złożony i często wymaga naprawdę dokładnej analizy. Możliwości dla sklepów internetowych jest naprawdę wiele, jednak warto zrobić to porządnie i z głową, aby oszczędzić stresu zarówno klientom jak i sobie ;).
W Appstar tego typu problemy zawsze prowadzimy w trybie projektu. Ponieważ dobór lub zmiana hostingu to proces. Zawsze pracujemy nad tym razem z klientem
Zatem jeśli zastanawiasz się jaki będzie najlepszy hosting dla Twojego e-commerce, skorzystaj z możliwości darmowej konsultacji a my chętnie Ci w tym pomożemy! 🙂

Chcesz dowiedzieć się, jaki rodzaj hostingu byłby najlepszy dla Twojego e-commerce?

Podczas krótkiej rozmowy będziesz mógł przedstawić swoje problemy i wątpliwości, a doświadczony konsultant postara się udzielić Ci odpowiedzi.

Pobierz darmowy poradnik

"Na co zwrócić uwagę wybierając odpowiedni hosting?"

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymać darmowy poradnik 😃

Spodobał Ci się ten artykuł ? Udostępnij go :)
Moje polecajki

Podobne artykuły